En İyi 10 netflix dizisi

Netflix dizileri yıllardır birbirinden büyük başarılar kazanıyor. Bu dizilerin bir kısmı daha sınırlı insana ulaşabilirken bazı diziler ise dizi dünyasının en iyileri olarak görülüyor hatta genelin fazlaca beğenisini kazanıyor. Bir film bilgilendirme ve kullanıcı yorumları oylarına göre değerlendirme sitesi olan IMDB‘deki en iyi Netflix dizilerinden 10 tanesini bu başlıkta toplayarak size yararlı bir liste sağlamaya çalıştım. IMDB‘nin yanında bir başka kritik sitesi olan Rotten Tomatoes‘in de puanlarını paylaşacağım. Karşınızda en iyi 10 Netflix dizisi.

1- Breaking Bad (IMDb: 9.5)

breaking bad karakterler
Breaking Bads

Sadece Netflix‘in değil tüm dizi aleminin en iyi dizilerinden biri olarak gösterilir Breaking Bad. Başarılı bir kimya öğretmeni olan Walter başına gelen hastalık, peşinden değişen hayatı, ortak olduğu öğrencisi Jesse ile bambaşka bir yola girer. O dönem Amerika’daki en iyi uyuşturucuyu üreten bu ikilinin mafya olayları, karteller, aile hayatlarındaki değişim ve değiştirdikleri Amerika çok farklı sonuçlar doğurur. Yayınlandığı 2008 yılından bitimine kadar büyük bir hayran kitlesi olan bu dizi Netflix‘in en iyileri arasında.

Tür: Suç, Dram
IMDB: 9.5 / Rotten Tomatoes: %98

2- Our Planet (IMDb: 9.3)

our planet gezegenimiz
Our Planet

Anlatıcılığını ve seslendirmesini efsane David Attenborough’un yaptığı ve inanılmaz görsel güzelliği olan bu seri gezegenimiz ile ilgili yapılan en iyi belgesellerden biri konumunda. Netflix’in yapımcılığında denizlerden, dağlara, çöllerden, kutuplara uzanan bir görsel şölen. Ama bu görsel şölenin yanında insanoğlu olarak bizlerin doğaya verdiği hasarı ve zararı da bizlere gösteren vurucu da bir belgesel. Mutlu kutup ayılarını izlerken hemen peşine gelen küresel ısınma görüntüleri nasıl zarar verdiğimizi bize çarpıcı bir şekilde anlatmakta. Gezegenimiz ile ilgili daha fazla şey görmek, anlamak ve öğrenmek için bu seriye mutlaka göz atmalısınız.

Tür: Belgesel, Doğa
IMDB: 9.3 / Rotten Tomatoes: %91

3- Rick And Morty (IMDb: 9.2)

rick and morty
Rick And Morty

Rick And Morty diyince aklıma hemen bilim, uzay, farklı boyutlar, galaksi yolculukları ve fazlaca komik olaylar geliyor. Bu seriyi gördüğünüzde sakın “aman be bu ne çizgi film mi izleyeceğiz” şeklinde konuşmayın. Çünkü Rick And Morty izlemeye başlayınca Netflix’den çıkmayı unutabilirsiniz. Oldukça çılgın bilim insanımız Rick ve onun birazcık saf ama oldukça tatlı kuzeni Morty ile maceralara koşacaksınız ya da ışınlanacaksınız demek daha mantıklı. Hala devam eden bu eğlenceli serinin yeni sezonunu merakla bekliyorum.

Tür: Animasyon, Macera
IMDB: 9.2 / Rotten Tomatoes: %94

4- Sherlock (IMDb: 9.1)

sherlock watson
Sherlock

Arthur Conan Doyle’un yazdığı Sherlock Holmes serisinden yine aynı isimle dizi haline gelmiştir. Netflix’in yapımcılığında bu efsane dedektiflik serisi harika bir dizi olarak da karşımıza çıktı. Başarılı ama başarılı olduğu kadar da toplumsal yaşamda sıkıntılar yaşayan dedektifimiz Sherlock ve onun yanında hem davalarda ona yardım eden hem de onu toplumsal yaşam konusunda bir hizaya sokmaya çalışan Dr. Watson ile gizemli olaylar çözüyor, suçlara ve suçlulara daha akılcı yöntemlerle ulaşıyoruz. Başarılı oyuncu seçimleri, hikaye işleyişi kadar bizleri uzun süre bekletmesiyle de ünlü olan Sherlock’un son sezonu hakkında hala net bir tarih yok. Her bölümü bir sinema havasında olan bu dizi evlerimize tıkılıp kaldığımız bu günlerde ilaç gibi gelebilir.

Tür: Suç, Gizem
IMDB: 9.1 / Rotten Tomatoes: %83

5- When They See Us (IMDb: 9.0)

when they see us netflix
When They See Us

When They See Us, Amerika’daki ırkçılığı ve siyahilere karşı olan baskıyı merkezine alan ve gerçek bir olaydan uyarlanmış kısa bir mini dizi. Beş siyahi gencin Central Park’ta spor yapan bir kadına cinsel tacizde bulunduğu suçuyla başlayan dizi bu olaylar temelinde gençlere uygulanan linci anlatıyor. Yaşandığı dönemde “Central Park Beşlisi” olarak adlandırılan bu olay sonrası bu gençler suçlu bulunup hapse atılıyor ve yıllar sonra suçlu olmadıkları ortaya çıkıyor. Netflix’in bu mini dizisi insanı adeta çarpıyor ve adaleti bizlere hatırlatıyor.

Tür: Suç, Dram
IMDB: 9.0 / Rotten Tomatoes: %91

6- Narcos (IMDb: 8.8)

narcos
Narcos

Kolombiya’lı uyuşturucu patronu Pablo Escobar’ın hayatını anlatan bu dizi de Netflix’in en başarılı yapımlarından. Escobar’ın uyuşturucu işine nasıl girdiğini, nasıl Kolombiya’yı etkisine aldığını, Amerki’ya uyuşturucuyu nasıl yaydığını ve nasıl vahşileştiğini anlatıyor. Uyuşturucu ile kazandığı parayı önce Kolombiya’nın fakir insanlarına dağıtan ve onların desteğini alan ve daha sonra hem devletine hem de kendisinin yakalamaya çalışan Amerika ile olanları anlatan bu dizi bir çok suç ve aksiyon öğesini barındırıyor. Yine oyuncu kadrosunun oldukça başarılı olduğu bu Netflix dizisi, tarihe de ışık tutuyor.

Tür: Suç, Aksiyon
IMDB: 8.8 / Rotten Tomatoes: %94

7- Peaky Blinders (IMDb: 8.8)

peaky blinders netflix
Peaky Blinders

Peaky Blinders atmosferi, kostüm tasarımları, anlatımı, oyunculukları, konusu ile yine dönemini yaşatan başarılı bir Netflix dizisi. 1900’lü yıllardaki gerçek olaylardan esinlenerek ortaya çıkarılmış bu seri sokak çetelerini merkezine alıyor. Bu çetelerden olan Peaky Blinders’ın etkisini, İngiltere içindeki yükselişini anlatan bu dizi bir çok özelliğinin yanına bir de usta oyunculardan oluşan kadrosunu ekleyince tam bir seyir zevkine dönüşüyor. Corona virüsn bizleri evlere esir ettiği şu günlerde mutlaka izlemiz gereken dizilerden Peaky Blinders.

Tür: Dönem, Suç, Dram
IMDB: 8.8 / Rotten Tomatoes: %94

8- Stranger Things (IMDb: 8.8)

stranger things
Stranger Things

Hawking adlı bir kasaba kaybolan bir çocuk ve onu arama çalışmalarıyla ortaya çıkan fantastik ve gizem dolu bir olay örgüsüne sahip. Kaybolan arkadaşlarını aramaya başlayan bir grup çocuk, kasabanın gizemli havası, fantastik olaylar, gizemli güçleri olan Eleven, kara atmosfer ile her şeyi içinde barındıran bu sürükleyici yapımı mutlaka izlemelesiniz.

Tür: Fantastik, Macera
IMDB: 8.8 / Rotten Tomatoes: %91

9- Black Mirror (IMDb: 8.8)

black mirror
Black Mirror

Değişen dünya, dijitalleşen hayatlarımız, sanallaşmanın yarattığı alternatif gidişatları bize anlatmaya çalışan bir seri Black Mirror. Tüm bu distopik öngörüler içinde yine bilim kurgu, dram, gerilim unsurlarını taşıyor ve izleyiciye “olabilir mi” sorusunu sordurmayı başarıyor. Gelecekle ilgili değişimler nasıl olabilir, teknoloji hayatlarımızı daha ne kadar ele geçirebilir gibi temel öğeler üzerinden karanlık bir dünyayı anlatıyor genelde bizlere. Sinema filmi tadındaki uzun bölümleri ve ufuk açıcı bakış açılarıyla mutlaka izlenmesi gereken bir dizi.

Tür: Bilim Kurgu, Distopya, Antoloji
IMDB: 8.8 / Rotten Tomatoes: %81

10- House Of Cards (IMDb: 8.8)

house of cards
House of Cards

Kapalı kapılar ardında oynana siyaset oyunlarını konu alan bu Netflix serimiz de oldukça uzun soluklu ve başarılı bir oyuncu kadrosuna sahip. Kongre üyesi olan Francis Underwood’un yaptığı çeşitli politik hamleler ve entrikalar ile zirveye doğru yükselmesini konu alıyor. İnsan ilişkileri, yalanlar, çevrilen oyunlar, kazılan kuyular ile fazlaca politik öğelere sahip.

Tür: Dram, Politik
IMDB: 8.8 / Rotten Tomatoes: %76

İyi seyirler diliyorum 🙂

FilimAdam Yazar:

Sinema sektöründen, yerli dizilerde bolca çalışmış, okulunu okumuştan tavsiyeler.

2 Yorum

  1. 21 Aralık 2020
    Yanıtla

    I think the admin of this site is truly working hard in support of his website, as here every information is quality based data.

  2. 22 Aralık 2020
    Yanıtla

    You are my aspiration , I have few blogs and occasionally run out from to brand.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir