Savaş ve savaş karşıtı 10 film

İnsanlık tarihi savaşlarla dolu, her ülke hatta her topluluk ucundan da olsa bir savaş geçmişine sahip. Sinema birçok işlevinin yanında bizlere tarihi de anlatmaktadır.Bu yüzden hepimiz savaşlar kadar savaş filmlerinin de propaganda amaçlı ya da toplumun kandırılması amacıyla kullanıldığını biliyoruz. Bu listede elimden geldiğince sizlere savaşın farklı yanlarını, toplumlara verdiği zararları, savaş karşıtlığını, Umarım savaşsız bir dünya ve savaş filmleri olmayan bir dünya kurabiliriz. Savaş ve savaş karşıtı 10 film listem dışında diğer listeme ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ufkunuzu genişletecek 10 film listesi için tıklayınız…

1- Good Morning, Vietnam (IMDb: 7.3)

goodmorningvietnam
robin williams – good morning, vietnam – Savaş ve savaş karşıtı 10 film

Usta oyuncu Robin William’sın başrolünde olduğu ve savaşı göstermeden bizlere o psikolojiyi anlatan bir film. Vietnam’da savaşan Amerikan askerlerine yayın yapan askeri radyoya gelen Adrian gayet sıkıcı ve kötü haberler yayan radyonun konseptini tamamen değişir. Eğlenceli tavırları, anlatımları ve barış yanlısı tarzı askerlerin oldukça hoşuna gider. Hiç savaş konuşulmayan ve daha çok psikolojiyi iyileştirmek için kullanılan bu filmin savaşın farklı bir yönüne değiniyor.

Tür: Dram, Komedi, Biyografi
IMDB: 7.3 / Rotten Tomatoes: %90

2- Europa (IMDb: 7.6)

europa1991
Lars Von Trier – Europa

Karşımızda yine usta yönetmen Lars Von Trier ve bizi hipnoz eden bir filmi. Trier, bu filmde de gerek hipnoz etkileri, karakterin iç sesiymiş gibi kullandığı anlatıcı ses, sahnelerde belirli karakter ya da objelerin renklenmesi gibi teknikler de kullanmış ve anlattıklarına teknik olarak katkıda bulunmayı unutmamış. Film 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da geçmektedir. Amerika’dan Avrupa’ya gelen Leopold Kessler burada insanlığa hizmet etme düşüncesindedir. Ama zamanla kullanılmaya ve katı idealleri altında ezilmeye başladığını farkeder. Bi yataklı trende çalışmaya başlayan Leopold Kessler burada tanıştığı eski bir milisin ona gösterdikleri ve anlattıklarıyla sorgulamaya ve bu katı kurallar hakkında düşünmeye ve kafası karışmaya başlar.

Tür: Dram, Suç
IMDB: 7.6 / Rotten Tomatoes: %80

3- Apocalypse Now (IMDb: 8.4)

Apocalypse Now
Francis Ford Coppalo – Apocalypse Now

Gerek usta yönetmen Coppalo, gerek film çekilirken yaşanan bir çok aksilik, hikaye, çekim aşamasıyla sinemanın en özel savaş filmlerinin başında gelir. Amerikan ordusuna isyan eden Albay Walter Kurtz kaçar ve Vietnam’da ormanda yaşayan bir kabilenin lideri olur. Yüzbaşı Willard ve ekibinin işiyse Kurtz’u öldürmektir ama bu pek kolay olmayacaktır. Coppalo bu çekişme üzerinden Vietnam şavaşına da ışık tutmaktadır aslında.

Tür: Dram, Savaş
IMDB: 8.4 / Rotten Tomatoes: %98

4- Hiroshima Mon Amour (IMDb: 7.9)

Hiroshima mon amour
Alain Resnais – Hiroshima Mon Amour

Sadece bir aşk hikayesi ya da bir savaş filminden çok öte bir film Hiroshima Mon Amour. Usta yönetmen Alain Resnais yarattığı bir çok zıtlıkla aslında birçok farklı gerçeği göz önüne sermektedir. Bir barış filmi için Japonya’ya giden Fransız aktris ile Japon bir mimarın aşkından yola çıkan usta yönetmen bir aşk hikayesinden öte Hiroşima’nın atom bombası sonra halini gösteriyor. Aşk ve savaş, yıkım ve onarım, iyi ve kötü gibi birçok zıtlıkla yaşanan yıkımı göstermekten de çekinmiyor.

Tür: Dram, Savaş, Romantik
IMDB: 7.9 / Rotten Tomatoes: %97

5- The Thin Red Line (IMDb: 7.6)

The Thin Red Line
Terrence Malik – The Thin Red Line

Yine bir usta yönetmen ve ustaca bir film. Terrence Malik’in bu filminde usta oyuncular ve tüm duyguyu sonuna kadar hissettiren Hans Zimmer müzikleri. Savaş çığırtkanlığı ve propagandanın çok ötesinde, anlatmaya çekinilen bir film. Klasik savaş kahramanlıklarından veya yanlı zafer anlatımları yerine insanlık, şiddet, doğa gibi savaştan etkilenen diğer unsurlar anlatılıyor.

Tür: Dram, Savaş
IMDB: 7.6 / Rotten Tomatoes: %80

6- Platoon (IMDb: 8.1)

Platoon
Platoon – War Movies

Okuduğu okulu bırakan ve Amerika’nın Vietnam ile olan savaiına katılan Chris zaman ilerledikçe nasıl bir hata yaptığını anlayacaktır. Chris gözünden izlediğimiz savaşta askerlerinin psikolojisinin, savaşın yükünün nasıl yüksek olduğunu ve ordu içinde bile bölünmeler olduğunu görmekteyiz. Daha anlayışlı ve hümanist davranmaya çalışan ve onun aksine herkese saldırmaya meyilli iki komutan arasında bölünen askerleri ve psikolojik bunalımları da göz önüne sermekte film. Savaşın içinde olmak kadar kendi içlerindeki bölünmeye karşı da savaşmak zorunda olan askerlerin hikayesini izlemekteyiz.

Tür: Dram, Savaş
IMDB: 8.1 / Rotten Tomatoes: %88

7- Full Metal Jacket (IMDb: 8.3)

Full Metal Jacket
Stanley Kubrick – Full Metal Jacket

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in en önemli eserlerinin başında gelir Full Metal Jacket. Askerlerin üzerinde sadece savaş baskısı olmadığını diğer yönetimsel yüklerinde yarattığı baskıyı anlatarak başlar film. Orduda eğitimdeyken bile askerlerin maruz kaldığı baskı, bunu kaldıramayan askerler ve gittikleri savaş bölgelerinde dağılan ve psikolojik çöküşleri göz önüne serer usta yönetmen. Vietnam savaşının gölgesi altında hikayesini ve psikolojik bunalımları ve yıkımları anlatır.

Tür: Dram, Savaş
IMDB: 8.3 / Rotten Tomatoes: %91

8- No Man’s Land (IMDb: 7.9)

No Mans Land
Danis Tanovic – No Man’s Land

Bosna savaşı sırasında savaş hattındaki bir tarafsız bölgede sıkışan 1 Boşnak ve Sırp askerin hikayesini anlatır film. Birbirleriyle savaşan ve şu an aynı yerde kalan bu askerler hem birbirlerine düşman hem de mecburen birbirlerine yardım etmek zorundadırlar. Seslerini duyurmaya çalışırlarken olay basına da yansır ve olay daha da trajik bir hal alır. Oscar ödüllü filmin yönetmeni Danis Tanovic “filmin amacı kimseyi yermek değil aksine savaşı yermek ve savaşın karşısında durmak” demiştir. Savai ve savaş karşıtı 10 film listemin en güzel filmlerinden.

Tür: Dram, Savaş, Komedi
IMDB: 7.9 / Rotten Tomatoes: %93

9- Roma, Open City (IMDb: 8.1)

Roma citta aperta
Roberto Rossellini – Roma Citta Aperta – Roma Open City

İtalyan usta yönetmen Roberto Rossellini’nin en büyük eserlerinden biridir Roma, Open City. Sadece film değildir aslında bir belgesel gibidir. Çünkü filmin büyük kısmı aslında İtalya’nın Nazi işgali devam ederken gizli kapaklı çekilmiştir. Çekilen tüm görüntüler aslında İtalya’nın ve halkın içinde bulunduğu gerçek hallerdir. Bu yüzden film gerçekçiliği ve sadeliğiyle de oldukça etkilidir. Nazi isyanına direnen bir grup direnişçinin mücadelesini savaşın ve işgalin gölgesinde bize anlatır.

Tür: Dram, Savaş, Suç
IMDB: 8.1 / Rotten Tomatoes: %100

10- The Deer Hunter (IMDb: 8.1)

The Deer Hunter
Robert De Niro – The Deer Hunter

The Deer Hunter, Pennsylvania’da çelik işçiliği yapan Rus kökenli arkadaşların hayatından bir kesit sunduktan sonra aralarından üçünün savaşa katılmasını ve esir düşmesini, ardından da kurtulduktan sonraki hayatlarını konu alıyor. Film dostluk bağlarını sorguluyor ve savaşın insanlar üzerinde bıraktığı kalıcı izleri gözler önüne seriyor. Film savaşın dağıttığı hayatları, psikolojik yüklerini, insanlarda bıraktığı izleri bize anlatıyor. Anlatımıysa oldukça gerçekçi ve insanın içini burkacak kadar sert gösteriyor.

Tür: Dram, Savaş
IMDB: 8.1 / Rotten Tomatoes: %93

Ve savaş ve savaş karşıtı 10 film listemin sonuna geldik. Umarım bu filmleri izler ve beğenirsiniz. Eğer siz de benimle filmler paylaşmak isterseniz lütfen yorum yapın ve listelerimi paylaşın. Herkese şimdiden iyi seyirler.

FilimAdam Yazar:

Sinema sektöründen, yerli dizilerde bolca çalışmış, okulunu okumuştan tavsiyeler.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir