Ufkunuzu genişletecek 10 film

Merhaba arkadaşlar bir başka film listeme daha hoşgeldiniz. Bu listemde sizlere ufkunuzu genişletecek 10 film önerisinde bulunacağım. Bu filmler sizi bambaşka diyarlara götürüp, hayata bakış açınızı değiştirecek hatta geliştirecek filmler. Usta yönetmenlerin, usta oyunculukların ve sinemaya yön veren ülkelerin filmleri. Gerilim, korku, anime, dram, fantastik gibi bir çok farklı kulvarda seçmece filmleri umarım izler ve beğenirsiniz.

Netflix’de izleyebileceğiniz korku filmleri listem için tıklayabilirsiniz.

1- The Curious Case of Benjamin Button (IMDb: 7.8)

ufkunuzu açacak 10 film

Hayatın doğal zamansal akışı yaşlanmak üzerinedir. Bebeklik, gençlik, olgunluk ve yaşlılık ama bu akış Benjamin Button için farklı gerçekleşmekte ve işte o tuhaf hikaye şimdi başlamakta. 1. Dünya Savaşı sonunda Amerika’da başlayan Benjamin Button’ın hikayesi farklı anlara, zamanlara ve duygulara ışık tutar. Bu sıra dışı hayatı konu alan film oldukça etkili ve zaman algısının ötesindeki anlatımıyla bizleri etkilemeyi ve ufkumuzu genişletmeyi başarıyor.

Tür: Dram, Fantastik
IMDB: 7.8 / Rotten Tomatoes: %71

2- The Fountain (IMDb: 7.2)

the fountain

Geçmiş, günümüz ve gelecekte sevdiği kadın uğruna yaşayan bir adamın hikayesini anlatmaktadır film. Bu çok zamanlı serüven aslında bizlere aşkın sonsuzluğu ve bağlayıcılığını da anlatmaktadır. Geçmişte bir kaşif, günümüzde bir profesör ve gelecekte bir uzay gezgini olmanız bir şey değiştirmiyor aslında, aşk ve sevgi her zaman ağır basmayı başarıyor. The Fountain yine sizleri alıp götürecek, hayata bakışınızı derinden etkileyecek bir film.

Tür: Dram, Gizem, Romantik
IMDB: 7.2 / Rotten Tomatoes: %52

3- Dogville (IMDb: 8.0)

Dogville

Lars Von Trier sevenleri ve sevmeyenlerinden bağımsız olarak sinema dünyasının en farklı, sert, ufuk açıcı yönetmenlerinden bir tanesi. Dogville ise hepimizin sahip olduğu alan algısına alternatif, duvarların gerçekte de yıkıldığı bir film. Filmde kapalı kapılar ardında yapılan tüm iğrençlikleri de göz önüne seren ve gizlenemeyeceğini bizlere anlatarak yine sert bir yapı kurmuştur. Peşinde olan insanlardan kaçan Grace bu kasabaya sığınır. Başta herkesin iyi davrandığı, sahip çıktığı Grace zamanla kasaba halkı tarafından bir köle ve kendilerine ait bir mal gibi görülmeye başlar. Kasaba halkının bu karanlık yüzünü, bizim insanlığa bakışımızla açıklar. Eğer yavaş, yoğun göndermeli, sinemanın özünü hissetmek istiyorsanız Dogville size göre bir film.

Tür: Dram, Suç
IMDB: 8.0 / Rotten Tomatoes: %70

4- Magnolia (IMDb: 8.0)

magnolia

Kalabalık hikaye örgüsü, birden fazla ana karakter, rastlaşan hayatlar gibi hikayeleri seviyorsanız eğer Magnolia hem başarılı senaryosu hem de güzel işleyişiyle sizleri mest etmeyi başaracaktır. Birbirleriyle hiçbir bağı veya ilişkisi olmayan insanları bir dizi rastlantıyla bir hikayede buluştuğu filmimizin bir diğer iyi yanı usta oyuncu kadrosu. Diyaloglu, farklı hikayelerle dolu ve insanın algısını açan Magnolia, yönetmen Paul Thomas Anderson’un kendini ve sinemasını çok iyi ifade ettiği bir film. Ufkunuzu genişletecek 10 film listemde benim en değer verdiğim filmlerden biri.

Tür: Dram, Suç
IMDB: 8.0 / Rotten Tomatoes: %83

5- Cast Away (IMDb: 7.8)

cast away

Şehirde yaşayan ve oradaki kaousun içinde bir düzen oturtmuş, her işini titizlikle yapan bir mühendisin, geçirdiği uçak kazası sonucu tek başına mahsur kaldığı adadaki yaşam mücadelesini anlatıyor Cast Away. Modern dünyadan uzak kalmak gibi gözükse de, adada yalnız kalmanın kocaman binalar, kapalı ofisler ve kalabalık içinde tek başına verilen mücadeleden hiçbir farkı olmadığını bizlere farklı bir dille anlatıyor. Tom Hanks ve yönetmen Robert Zemeckis yine bir filmde birlikteler.

Tür: Dram, Macera
IMDB: 7.8 / Rotten Tomatoes: %88

6- Donnie Darko (IMDb: 8.0)

donnie darko

Toplumla ve insanlarla iletişimi iyi olmayan Donnie Darko isimli gencin bazı gerçek olmayan figürler görür ve onlara yönelir. Hem ailesinin hem de okulunun ona çizdiği yolu pek sevmez ve gördüğü hayali Tavşan figürünün yolundan gider. Gerçek dışı varlık Tavşan ile karanlık bir yola sapan gencimiz gerçek dünya ile karanlık dünya arasında git gel yaşamaktadır. Gerçek dışı varlıklar, karanlık bir anlatım, sürreal bir dünya ile yönetmen Richard Kelly oldukça başarılı bir filme imza atmış.

Tür: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu
IMDB: 8.0 / Rotten Tomatoes: %87

7- Stalker (IMDb: 8.2)

stalker

Sinema dünyasının en büyük ustalarından Andrei Tarkovsky‘nin ufkumuzu açan ve bizi düşündüren ustaca bir filmi Stalker. Yasaklı bir yer olan bölgeye bir yazar, profesör ve iz sürücünün girmesini, orada yaşadıklarını anlatır. Bu bölge yasaklıdır ve içinde bir gizemi barındırır, bu gizem içine girildiğinde tüm dileklerin geliştiği odadır. Bölge barındırdığı garip yapılar ve döngüler barındırır. İz sürücü eşliğinde ilhamını kaybetmiş, alaycı yazarımız ve tek önemsediği şey olan çantasıyla profesörün odaya yaklaştıkça değişen olaylara tepkileri ve kocaman bir labirente benzeyen bu filmi izlemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Tür: Dram, Bilim-Kurgu
IMDB: 8.2 / Rotten Tomatoes: %100

8- Stroszek (IMDb: 7.9)

stroszek

Kendilerine hazır yapıları, karakterleri, anlatılarıyla başlı başına ufuk açıcı bir anlayışa sahip Yeni Alman Sinemasının başarılı yönetmeni Werner Herzog’un hem yazdığı hem de yönettiği Stroszek türünün tüm özelliklerini taşımakta. Almanya’da başlayan ve Amerika’ya kadar uzanan 3 insanın öyküsünü anlatıyor film bize. Bu üç insan hem ruhsal hem de fiziksel olarak yıpranmış, toplum tarafından dışlanmış ve hor görülmüştür. Travmalar, egzotik mekanlar, acı çekmiş insanları merkezine alan film hem toplumsal gerçeklere hem de toplumsal davranışlara ışık tutuyor.

Tür: Dram, Komedi
IMDB: 7.9 / Rotten Tomatoes: %94

9- Naked (IMDb: 7.8)

naked

Dünyanın en önemli film festivali olan Cannes’dan hem en iyi yönetmen hem de en iyi erkek başrol ödüllerini alan bu filmin başarısını anlamak lazım. Londra’ya gelen kahramanımız Johnny sistemi ve ona dayattıklarını yok sayan, bağlanmayı sevmeyen biridir. Bu yüzden kimseyle bağ kurmadan ve düzeni umursamadan Londra sokaklarında zaman geçirmektedir. Her yerde, her istediğini yapan, sürekli farklı insanlarla tanışan, bırakın sistemin zorunluluklarını bazen kendi zorunluluklarını bile yapmayan biri haline gelmiştir. Bu umursamaz, avare adamın hayatını bize anlatan bu filmi seveceğinize eminim. Ufkunuzu genişletecek 10 film listemin son filmine geçelim.

Tür: Dram, Komedi
IMDB: 7.8 / Rotten Tomatoes: %88

10- Spirited Away (IMDb: 8.6)

Spirited Away

Japonya’nın dünyaya kattığı en önemli kültürlerden biri de anime kültürüdür. Spirited Away ise animenin büyük üstadı olan Hayao Miyazaki’nin en büyük ve önemli eseri olarak kabul edilir. Çıkılan bir yolculukta anne ve babasının bir tünele girmeleri ve öbür tarafta keşfettikleri büyüleyici mekan onları etkilemiştir. Bu dünyanın büyüsüyle kaybolan ve ruhlara ait bu mekanda küçük kız çocuğu Chihiro ailesini kurtarmaya çalışır. Hem büyülü dünyaya kapılmamak hem de ruhlarla mücadele etmek zorunda kalan Chihiro’nun hikayesini izleyeceğiz.

Tür: Anime, Macera
IMDB: 8.2 / Rotten Tomatoes: %97

Ufkunuzu genişletecek 10 film listem burada bitti. Umarım bu filmleri izler ve beğenilerinizi, eleştirilerinizi, düşüncelerinizi benimle ve diğer kullanıcılarla paylaşırsınız. Şimdiden iyi seyirler. Diğer listelerde ve filmlerde görüşmek üzere.

FilimAdam Yazar:

Sinema sektöründen, yerli dizilerde bolca çalışmış, okulunu okumuştan tavsiyeler.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir